Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Panouri fotovoltaice pe acoperisul blocului si cei de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Panouri fotovoltaice pe acoperisul blocului si cei de la ultimul etaj

Panouri fotovoltaice pe acoperisul blocului

Daca asociatia de proprietari a unui bloc hotaraste (in adunare generala) cu vot majoritar instalarea de panouri fotovoltaice pe acoperisul blocului, cei care locuiesc la ultimul etaj au drept de veto?

Mai concret, blocul are terasa necirculabila (acoperis cu izolatie de carton asfaltat), iar unul dintre cei de la ultimul etaj, intamplator care indeplineste si rolul de administrator, este o persoana foarte recalcitranta, a carei pozitie declarata vehement este "atata timp cat locuiesc [in acest bloc la ultimul etaj] nu pune nimeni piciorul pe acoperis fara sa-i dau eu voie!"

Oricum, dupa cite subiecte ce apar zilnic, la aceasta sectiune de forum, legate de "legiferarile" din asociatii, care nu se pot rasturna decit in instanta, conform legii 196, nu cred ca poate fi mai rau. Ca sa nu mai zic de faptul ca administratorul e persoana ce conduce in majoritatea asociatiilor.De facto.
De fapt, Legea 196 reglementează asociațiile de proprietari ca pe un fel de asociații de tip ONG, ceea ce e absurd. Se ajunge astfel ca unii proprietari să fie membri și alții nu, că e libertatea lor de asociere, care nu poate fi transformată în obligație. Iar mulți chiar nu vor să-și bată capul sau nu au o dinamică bună cu vecinii și se țin deoparte. De asemenea, calitatea de membru nefiind legată de cea de proprietar înseamnă și că un fost proprietar care a văndut poate fi în continuare membru în asociație.

Sincer, cred că aceste asociații moștenite din comunism ar trebui înlocuite cu niște adunări generale ale proprietarilor, care să-și aleagă niște reprezentanți și care să contracteze direct administratorul, persoană fizică autorizată sau persoană juridică. Ca să fac o analogie, cam ca o adunare generală a acționarilor, în care părțile comune ale condominiului formează compania, proprietarii sunt acționarii, iar administratorul managerul angajat. Iar calitatea de membru în această adunare generală ar urma să se dobândească și să se piardă automat, o dată cu calitatea de proprietar.

latka a scris:

Oricum, dupa cite subiecte ce apar zilnic, la aceasta sectiune de forum, legate de "legiferarile" din asociatii, care nu se pot rasturna decit in instanta, conform legii 196, nu cred ca poate fi mai rau. Ca sa nu mai zic de faptul ca administratorul e persoana ce conduce in majoritatea asociatiilor.De facto.

Da, cam asa gindesc si eu, ca trebuie contractate servicii administrative, nu-si au rostul functiile actuale. Cum s-ar putea crea, profesionaliza si legaliza aceste servicii e o alta treaba, care ar putea sa apara intr-o alta lege a...adunarilor generale ale proprietarilor. :)

In rest doar o mica mentiune la :
Alexandru Surcel a scris:

De asemenea, calitatea de membru nefiind legată de cea de proprietar înseamnă și că un fost proprietar care a văndut poate fi în continuare membru în asociație.

Articolul 17 din legea 196/2018
(9) Odată cu pierderea calității de proprietar în condominiu încetează statutul de membru al respectivei asociații de proprietari.

Sunt de acord cu dobindirea automata, acum trebuie sa depui cerere. Ma intreb daca cineva mai calculeaza treaba aia cu numarul membrilor dintr-o asociatie trebuie sa fie macar 50%+1 din numarul total al proprietarilor :) daca e vinzoleala mare in schimbarile de proprietate din acel condominiu.
latka, moderator
Eu știu caz de asociație care avea președinte pe soțul neproprietar al proprietarei care avea apartamentul cu mama, moștenit de la tată. Și care a rămas președinte și după ce s-a mutat din bloc și apoi a fost pronunțat divorțul, pentru că nu avea cine să preia și s-au rugat proprietarii de el. Acum, nu poți fi președinte dacă nu ești membru...

latka a scris:

Da, cam asa gindesc si eu, ca trebuie contractate servicii administrative, nu-si au rostul functiile actuale. Cum s-ar putea crea, profesionaliza si legaliza aceste servicii e o alta treaba, care ar putea sa apara intr-o alta lege a...adunarilor generale ale proprietarilor. :)

In rest doar o mica mentiune la :
Alexandru Surcel a scris:

De asemenea, calitatea de membru nefiind legată de cea de proprietar înseamnă și că un fost proprietar care a văndut poate fi în continuare membru în asociație.

Articolul 17 din legea 196/2018
(9) Odată cu pierderea calității de proprietar în condominiu încetează statutul de membru al respectivei asociații de proprietari.

Sunt de acord cu dobindirea automata, acum trebuie sa depui cerere. Ma intreb daca cineva mai calculeaza treaba aia cu numarul membrilor dintr-o asociatie trebuie sa fie macar 50%+1 din numarul total al proprietarilor :) daca e vinzoleala mare in schimbarile de proprietate din acel condominiu.