Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara. Sunt divortata de un cetatean strain care ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara. Sunt divortata de un cetatean strain care locuieste ...

Buna seara. Sunt divortata de un cetatean strain care locuieste in Romania. Sentinta de divort de divort este definitiva si irevocabila cu custodie comuna. Avem impreuna un copil de 4 ani, iar tatal insisita sa ii faca pasaport pasaport in strainatate. Fara acordul meu, oare va putea obtine un ordin prezidential pentru obtinerea pasaportului si a nationalitatii? Multumesc
Buna ziua!
Nu poate face nimic fara consimtamantul dvs.
Va atasez un link edificator.
[ link extern ] /
Intai nationalitate si apoi pasaport daca e cazul. Despre ce tara vorbim?
Ruwanda. Ambasada Ruwandei din Germania.
Multumesc din suflet pentru raspuns,
Tatal poate solicita in instanta suplinirea consimtamantului pt calatorie in strainatate, emitere pasaport. Avand in vedere ca Romania a ratificat conventia cu privire la drepturile copilului (dreptul la nationalitate, libera circulatie, mentinere legaturi familie...), cel mai probabil instanta va incuviinta suplinirea consimtamantului. Nu trebuie sa va dati acordul doar pt ca oricum ar putea obtine in instanta. Daca va actioneaza in instanta consultati un avocat....
c123456, utilizator