Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Investitiile pe bursa, intr-un ETF cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Investitiile pe bursa, intr-un ETF cu acumuare, facute ...

Buna ziua,

Investitiile pe bursa, intr-un ETF cu acumuare, facute anterior casatoriei vor fi considerate bun comun sau bun propriu in cazul unui posibil partaj?

In cazul in care este considerat bun propriu, dividendele reinvestite automat de catre ETF se considera bun comun?

Multumesc
Un ETF cu Acumulare este un ETF care reinvestește în mod automat fluxurile de numerar pe care le generează instrumentele pe care le deține în portofoliu. Când vorbim de fluxuri de numerar mă refer în special la dividende și dobânzi.

Fiind constituit inaintea casatoriei nu va fi considerat bun comun ci propriu. Fructele (dividende) bunului propriu pastreaza caracterul initial, acela de bun propriu.

Fiind cu acumulare, dividendele care deja am stabilit ca sunt bun propriu, raman cu acelasi caracter, crescand valoarea unitatilor de fond detinute.