Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara! Sunt divortata de tatal baiatului meu (14 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara! Sunt divortata de tatal baiatului meu (14 ani) de ...

Buna seara!
Sunt divortata de tatal baiatului meu (14 ani) de 8 ani. Am primit custodia exclusiva a copilului, iar tatal a fost obligat sa plateasca lunar 25% din salariul mediu pe economie. El nu a contribuit cu nici un ban la cresterea copilului de vreo 10 ani…am si o declaratie data de el pe propria raspundere ca nu a trimis nici un ban. Ma pot folosi de acest lucru ca sa-l decad din drepturile parintesti.
Mentionez ca 4 ani nu a avut deloc contact cu copilul si apoi a reaparut si doar vorbesc din cand in cand la telefon.
Va multumesc!
Puteti sa cereti sa exercitati singura autoritatea parinteasca, e tot ce ati putea obtine.
In ce priveste pensia, executati-l silit pt suma stransa in ultimii 3 ani, apelati la un executor..
Daca pensia e in suma fixa cereti in aceeasi cerere la instanta si marirea pensiei.
Aveti deja autoritate parinteasca excluisva, nu va ajuta cu nimic decaderea din drepturile parintesti si nici nu aveti calitate procesuala sa solicitati decaderea ci doar Protectia Copilului.