Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iluminat pe drum de acces. Bună ziua. Am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iluminat pe drum de acces. Bună ziua. Am achiziționat acum 2 ani o casa iar cei care ne-au ...

Bună ziua. Am achiziționat acum 2 ani o casa iar cei care ne-au vândut casele, toate parcelele cu cele 13case au fost vândute fără strada, strada a rămas a lor fiind în momentul de față privata.ramanand str de acces cu drept de dolosinta .acces ptr noi. Primăria nu ne poate r
Acorda la vurent ptr iluminat stradat public deoarece ei nu doresc sa o cedeze și nici noua nu ne-au vândut porțiunea de strada deoarece cor sa mai construiasca vis a vis de casele noastre.. Exista legi în acest sens, dacă da care? Dacă nu vor sa doneze strada, este obligația lor sa oferr iluminat pe o str de acces?
Nu, pentru ca este un drum privat.
Și eu locuiesc într-un cartier, cu aceeași situație și fiecare proprietar de casa și-a montat în dreptul sau o sursa de iluminat. Fie solara, cu senzor, fie cu alimentare la curentul din propria casă.
Alții nu si-au montat nimic și au lumina de la vecini.