Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! 1. Se poate dispune desfiintarea postului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! 1. Se poate dispune desfiintarea postului (la un job) ...

Buna ziua!

1. Se poate dispune desfiintarea postului (laun job) pe perioada cat angajatul se afla in concediu medical?
2. Daca s-a dat decizia de incetare cu desfiintare post si angajatul intra in cm (concediu medical) , termenul de desfiintare se suspenda ?

Va multumesc!
Desființarea postului este practic o formă de concediere (pentru motive obiective) a salariatului. Concedierea (sub nicio formă) nu se poate dispune pe perioada concediului medical. Concedierea, chiar și prin forma propusă de dumneavoastră, nu poate fi dispusă decât după încetarea concediului medical.
1. Desființarea unui post poate avea loc în perioada concediului medical.

2. Pe durata concediului medical, preavizul acordat la concediere se suspenda.