Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cadourile trebuie restituite? Va salut.Ma confrunt cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cadourile trebuie restituite? Va salut.Ma confrunt cu următoarea problema: am avut o relație ...

Va salut.Ma confrunt cu următoarea problema: am avut o relație cu un...domn..care s a oferit in momentul in care mașina mea s a defectat sa mi cumpere alta pentru că tine la mine și fiica mea pe care o cresc singura și vrea să mă ajute.mentiinez că eu am ales mașina..eu am folosit o strict(domnul nu are permis de conducere) și este in posesia mea acum.in urma comportamentului domnului(consum excesiv de alcool jigniri minciuni și refuzul de a mă ajuta Intr o situație deosebită recurgând la șantaj pentru a obține favoruri sexuale etc) l am părăsit.domnul dorește auto înapoi.mentionez că actele sunt pe numele lui însă mașina nu a fost niciodată la el în posesie...fiind "cadou". bineînțeles că nu doresc sa i o restitui( nu merita) și as vrea sa știu dacă mă va obliga instanța să i dau cadoul înapoi.multumesc.am uitat sa precizez că am fost și logodiți.
Alchimiamemento, utilizator
Trebuia să treceți mașina pe numele dvs. Ar putea să vă acuze de abuz de încredere, care constituie o infracțiune.
Mulțumesc de răspuns.Totusi.....Abuz de încredere? Dar a fost făcută cadou pentru a fi folosita de mine ( ceea ce sa întâmplat și nu pe nedrept căci nu i am schimbat..." Scopul" sa zic așa...e penibil ...mă scuzați dar în momentul în care i se dau papucii și nu i convine tot el are câștig de cauză ba mai mult sunt pasibilă eu de dosar penal...mai exact pt ce...pt refuzul de a o restitui? Nu ar trebui să aibă o hotărâre judecătorească mai întâi?
Alchimiamemento, utilizator
„Cadoul„ trebuia trecut pe numele dvs.
~ Conținut șters la cerere ~
Furt? Sechestrare de bunuri? Nici vorba de asa ceva.

Masina e insa a omului care acte pe ea, e a lui. Dvs v-a dat sa o folositi.
Daca era cadou, era pe numele dvs.
Ca sa nu aveti de plata su cheltuieli de judecata dati-o inapoi. Nu aveti nici cea mai mica sansa in instanta.
gi-jane2, moderator