avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Taxe PFA 2023
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Taxe PFA 2023

Buna ziua. Am o nelamurire in legatura cu taxele datorate de un PFA cu noile legi aplicabile din 2023. In cazut in care nu depasesc baza de cele 12 salarii minime, platesc CASS raportat la 6 salarii minime dar CAS-ul nu este obligatoriu? Decat daca se depasesc 12 salarii minime?
Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 4 Noiembrie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 16:39, 1 Septembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da e corect , daca nu aveti peste 12 salarii minime nu datorati CAS

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declarare venituri din chirii si pfa G-Radu90 G-Radu90 Buna ziua, daca am venituri din chirii si doresc sa-mi fac un PFA pt alta activitate, veniturile din chirii cu cele realizate de PFA se cumuleaza? Sau pt PFA ... (vezi toată discuția)
Întrebări despre pfa Nick949494 Nick949494 Bună ziua Sunt foarte nelămurit in legătură cu unele chestii despre PFA Eu lucrez pe contract de munca 8 ore și aș vrea să mi fac un PFA pentru a ... (vezi toată discuția)
Pfa cu angajat full time, daca mai trebuie sa plateasca contributii sociale in plus? CristiP112 CristiP112 Buna ziua, Am un PFA care in anul 2023 a realizat un profit intre 12 si 24 salarii minime brute. Pe acest PFA am un angajat care a fost plătit cu salariul ... (vezi toată discuția)