Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. In CIM este prevăzut un preaviz de 60 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. In CIM este prevăzut un preaviz de 60 zile in cazul ...

Bună ziua.
In CIM este prevăzut un preaviz de 60 zile in cazul concedierii.
HR-ul spune că în cazul desființării postului nu sunt obligați la 60 zile ci doar la 20.
Este posibil acest lucru dpdv legal?
Mulțumesc!
Da, este posibil asa ceva, intrucat durata minima a preavizului la concediere nu poate fi mai mica de 20 de zile lucratoare ..echivalent a 28 zile calendaristice
Vă mulțumesc pentru răspuns.
In acest caz, se poate obliga angajatorul la plata unor salarii compensatorii?
In CIM este stipulat următorul articol "părțile pot negocia un număr de salarii pe care angajatorul le va plăti salariatului, la data încetării contractului"
Prin negociere trebuie stabilit numarul de salarii .. dupa ce s-a decis , angajatorul este obligat sa le acorde.
Mulțumesc.
Salariatul poate propune un număr de salarii, însă angajatorul poate refuza și poate scăpa fără acordarea vreunui salariu compensatoriu motivând lipsa banilor.
Salariatul nu are nicio unealtă prin care poate obliga angajatorul, corect?
Nu, din cauza prevederii din ccm .. " pot .."