Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Cum se poate afla situatia actuala a unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Cum se poate afla situatia actuala a unui titlu de ...

Buna ziua.
Cum se poate afla situatia actuala a unui titlu de proprietate, ma refer la terenul fizic daca suprafata parcelelor mai corespunde si in ziua de azi?
Intreb deoarece o bucata din teren a fost vanduta mai demult(de un mostenitor) cand inca se mai putea cu contract scris de mana si nu stiu exact cat teren mai exista din suprafata totala inscrisa in titlu de proprietate!

După 1991, odată cu reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenurilor și emiterea titlurilor de proprietate, nu s-au mai putut face contracte de vânzare-cumpărare olografe, neautentificate la notar. Pe românește, după 1991 nu s-au mai putut vinde, legal, terenuri pe cu acte de mână. Puteți merge la primăria localității unde se află situat acel teren și să vă interesați exact care este situația acelei proprietăți.