Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata in avans facturi- Asociația de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata in avans facturi- Asociația de proprietari

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un feedback din punct de vedere legal pentru primul punct al procesului verbal transmis de Asociația de proprietari, in care stabilește ca va intra in vigoare începând cu listele de întreținere aferente lunii următoare si anume:

“Având in vedere întârzierea unor facturi, asociația de proprietari stabilește ca pe viitor sa se plătească in avans sume echivalente cu facturile precedente pentru a preveni acumularea unor sume mai mari de plata.
Sumele vor fi distribuite pe listele de plata, urmând ca după primirea facturii sa se facă reglarea “

Înțeleg gravitatea situației dar eu nu sunt de acord sa-mi fie adus un grad de încărcare mai mare asupra costurilor pe care le am, atât timp cât apartamentul al cărui proprietar sunt, nu a avut niciodată întârzieri de plata cu atât mai mult este un non-sens pentru cei care au întâmpinat întârzieri de plata și sa decizi acumulări financiare luând măsuri de genul acesta.

Va mulțumesc,
Ana Maria

Ana Maria.86, utilizator

Ca și idee, intretinere apart 2 camere, luna trecută 280 RON din care 50 revin costului pe apartament iar restul vin in completarea fondurilor.

Nu cred ca doar 50 lei revin costului pe ap. Aveti gaze, energie electrica, salarii, apa, salubritate...

vali m a scris:

Ca și idee, intretinere apart 2 camere, luna trecută 280 RON din care 50 revin costului pe apartament iar restul vin in completarea fondurilor.

Nu cred ca doar 50 lei revin costului pe ap. Aveti gaze, energie electrica, salarii, apa, salubritate...

Buna ziua,

Va atașez costurile de intretinere aferente lunii Mai, luna de vara, 1 singura persoana la intretinere.

Blocul este alcătuit din 2 scări și 100 de apart in total
____________________________________
Costuri AR+ AC = 38,84 lei
Cost serviciu de citire calcul apometre = 5,30 lei
Gunoi menajer= 4,86 lei
Încărcare gunoi menajer= 17,70 lei
Energie electrica Contoar 1= 6,99 lei
Energie electrica Contoar 2= 6,55
Energie electrica Contoar 3= 5,60 lei
Energie electrica Contoar 4= 7,00 lei
Ascensor RTC lift= 6,30 lei
Mentenanța instalație AR și AC= 6,85 lei
Verificare hidranți= 1,52 lei
Tichete de masa femeia de serviciu= 3,12 lei
Salariu net femeia de serviciu= 10,27 lei
Contribuții sociale femeia de serviciu= 7,98 lei
Salariu net Președinte= 3,46 lei
Salariu net casiera= 6,11 lei
Contribuții sociale și impozit casiera= 4,57 lei
Cenzurat = 1,65 lei
Servicii de administrație și contabilitate = 21 lei
Decontare transport femeia de serviciu= 1,33 lei
Dezinsecție subsol, casa scării+ ghena A și ghena B= 5,35 lei
Reparații coloana pluvială= 3,92 lei
CVAL înlocuire microfon scara B= 2,10 lei
Comision administrare cont banca 1= 0,07 lei
Comision administrare cont banca 2= 0,07 lei
Comision administrare cont banca 3= 0,04 lei
Kit prim ajutor Asociație= 0,12 lei
Înlocuire stecher Asociație= 0,21 lei
Hartie A4= 0,51 lei
Cotizația UAP= 0,51 lei
Fond reparații = 48,98 lei
Fond lift scara A= 63,03 lei
____________________________________
Total achitat 301,76 RON -> 1 pers, ap 2 cam

Pe lunile de iarna, costurile cu întreținerea, variază intre 600 și 800 de lei, in cazul acestui tip de apartament cu o pers la intretinere..

Iar in contextul crizei economice și inflației costurilor, orașul este sistat de la sistemul de încălzire iar începând cu 1 Octombrie, CEX al conducerii acestui bloc au transmis informarea ca vor umple coloanele de apa.

Aceasta acțiune rămânea justificata dacă începea furnizarea de apa calda și încălzire.

In felul acesta se îngrădește posibilitatea de a mai monta centrala de apartament.
Este legal?
Aveți idee dacă din punct de vedere tehnic din cauza scăderii temperaturii este necesar sa se umple coloanele cu apa? In condițiile in care un oraș întreg este sistat de la alimentarea cu apa calda și caldura?

Cu deosebita considerație

ynocentta a scris:

Nu aveti de ce sa va faceti probleme daca aveti constituit si actualizat fond de rulment din care asociatia de proprietari
are obligatia sa achite facturile in avans pana la calcularea costurilor lunare de intretinere si automat refacerea fondului
Asociatia de proprietari prin comunicare a inteles sa atentioneze locatarii rau platnici

___________________________________
Buna ziua,

Din pacate nu este atenționare, este obligativitate.
Acesta este răspunsul Președintelui.
Se aplica pentru toți locatarii acestui bloc.

Mulțumesc,

ynocentta a scris:

Nu aveti de ce sa va faceti probleme daca aveti constituit si actualizat fond de rulment din care asociatia de proprietari
are obligatia sa achite facturile in avans pana la calcularea costurilor lunare de intretinere si automat refacerea fondului
Asociatia de proprietari prin comunicare a inteles sa atentioneze locatarii rau platnici

___________________________________
Buna ziua,

Din pacate nu este atenționare, este obligativitate.
Acesta este răspunsul Președintelui.
Se aplica pentru toți locatarii acestui bloc.

Mulțumesc,

Bună ziua! Dacă acest fond nu este refăcut pentru ca mereu s-a preferat sa fie plătite utilitățile.
A fost ales noul comitet de curând, se poate preda asa? Președinta a preluat de la administrator sarcinile de încasări și plăti, de 10 ani, acum este membru în noul comitet.
Care este părerea dvs?
Multumesc.
ynocentta a scris:

Nu aveti de ce sa va faceti probleme daca aveti constituit si actualizat fond de rulment din care asociatia de proprietari
are obligatia sa achite facturile in avans pana la calcularea costurilor lunare de intretinere si automat refacerea fondului
Asociatia de proprietari prin comunicare a inteles sa atentioneze locatarii rau platnici