Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Venituri de pe urma scrierii unei carti
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Venituri de pe urma scrierii unei carti

Bună ziua! Mă puteți îndruma într-o situație? Am scris o carte și în curând aș dori să o trimit la tipografie și să încep să o vând. Cum aș putea face acest lucru într-un mod legal? Am o Întreprindere Individuală neplatitor de TVA, care are ca activitate principala frizeria. Se poate să îmi vând cartea prin această firmă? Care ar fi pașii necesari din punct de vedere contabil să încasez și să declar veniturile din vanzarea acestei cărți? Vă mulțumesc!
george-neagu, moderator
puteti sa va faceti contract de drepturi de autor cu tipografia si atunci aceasta va va retine impozitul de 10% la venitul net ( 60% din venitul brut) .
Pt CAS si CASS se va cumula venitul din I.I. cu cel din drpturi de autor pentru plafonul de 12 salarii minime.