Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca eu am avut contract de munca cu 2 ore de la 1 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca eu am avut contract de munca cu 2 ore de la 1 ianuarie pana ...

Daca eu am avut contract de munca cu 2 ore de la 1 ianuarie pana in iulie inclusiv si apoi cu 8 ore, cand se implineste conditia pentru a lua somaj de a avea minimum un an de cotizatie? Timpul cat contractul a fost de 2 ore se imparte la 4 si se aduna cu lunile cat contributia a fost pentru 8 ore?
Care este data de incetare a c.i.m. ?
Contractul a inceput pe 1 ianuarie 2022, cel de 2 ore iar din 1.08.2022 am continuat cu 8 ore. Contractul de 8 ore este inca in vigoare dar vreau sa stiu cat este nevoie sa fiu pe acest ultim CIM de 8 ore, pentru a beneficia de somaj? Am nevoie de 1 an pe ultimul contract sau 1 an mai putin 1.75 luni cat ar fi transformata contractul part time in full time ca si cotizatie?
aveti 7 luni lucrate cu 2 ore ... ceea ce inseamna 1.75 luni stagiu de cotizare la somaj. Astfel, va mai trebuie 11 luni lucrate cu 8 ore/zi.
Cornel Vasile, Consilier juridic