avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Firma nu are angajați in mod constant
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Firma nu are angajați in mod constant

Bună ziua,

Dacă am un singur angajat timp de 2 luni, apoi pleacă, eu plătesc impozit de 1% pentru anul în curs pe acea perioadă de 2 luni, rămânând ca pentru restul de 10 luni să plătesc 3%? Sau cum se impozitează S.R.L.-urile în contextul în care firma nu are angajați în mod constant?

Mulțumesc mult!
Ultima modificare: Duminică, 20 Noiembrie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 18:10, 18 Septembrie 2022
Înțeleg că în ianuarie și februarie ați avut salariați iar în restul anului, nu. În acest caz plătiți 3% tot anul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitare micro 2009 krisztina krisztina Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cum se impoziteaza un SRL infiintat in febr 2009, ca si microintreprindere, pe trim 2 /2009? Va multumesc (vezi toată discuția)
Reactivare microintreprindere bebizoro bebizoro Buna ziua, Detin o firma la care activitatea a fost suspendata pe o perioada de 3 ani. Aceasta nu a fost platitoare de TVA. La reactivarea firmei sa extins ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna andcry andcry lucrez cu C.I.M din luna martie intr-o societate comerciala.In luna septembrie am intrat in concediu de odihna, n-i s-a spus ca la cei care nu au 1 an lucrat ... (vezi toată discuția)