Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Obligativitatea de plata a contributiilor in cazul ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Obligativitatea de plata a contributiilor in cazul unui PFA.

Buna ziua. In cazul unui PFA in care veniturile anuale sunt mai mari decat plafonul de 30600 lei dar persoana fizica este si angajat la o alta firma la care plateste CAS si CASS pe salariu, mai exista obligativitatea platii de CAS si CASS la PFA?
george-neagu, moderator
Da, le veti plati plati. Nu are legatura obligativitatea de plata a contributiilor la un pfa cu faptul ca in acelasi timp mai aveti si un contract de munca valabil cu un angajator.
Da, se plătește.

Treceți la normă de venit. Aceasta se micșorează dacă sunteți și salariat și, astfel, nu mai depășiți plafonul.

Din ce localitate sunteți și ce activitate desfășurați?