avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Bună ziua! Am și eu o pb .I-am împrumutat masina ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Bună ziua! Am și eu o pb .I-am împrumutat masina unei cunoștințe ...

Bună ziua!
Am și eu o pb .I-am împrumutat masina unei cunoștințe pt a desfășura activități de Uber ,iar în urma cu 2 luni ,acesta a făcut accident intr-o intersecție,rezultând pabuge materiale,respectiv masina mea ,cât și cea lovita.Nu aveam contract de inchiriere masina cu el.La momentul respectiv aceasta cunostinta si-a luat angajamentul ca va plăti paguba,însă după o luna acesta nu a mai recunoscut nimic și eu am rămas cu o paguba de 8000 ron,reparația mașinii.Procesul verbal întocmit de catre agentul constatator arata clar ca el era la volan și el e vinovat de accident.As mai putea recupera paguba ,dacă îl acționez în instanta?
Cu mulțumiri!
Anabela Arsenie
Cel mai recent răspuns: Amely2021 , utilizator 20:08, 19 Septembrie 2022
Buna ziua!
Dupa parerea mea,cu procesul verbal ca dovada,sigur ca veti castiga procesul.
In baza procesului verba; incheiat de catre agentul constatator la data evenimentului,aveti castig de cauza in instanta de judecata
Succes !
Mulțumesc mult!Doamne ajuta!

ynocentta a scris:

In baza procesului verba; incheiat de catre agentul constatator la data evenimentului,aveti castig de cauza in instanta de judecata
Succes !

Mulțumesc din suflet!

ynocentta a scris:

In baza procesului verba; incheiat de catre agentul constatator la data evenimentului,aveti castig de cauza in instanta de judecata
Succes !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce este de facut in urma unui accident rutier? ibsandu ibsandu Am avut un accident rutier intr-o intersectie. Fara vatamari. La Politie, agentul constatator, sustine ca eu sunt vinovat, chiar daca am plecat de la semafor ... (vezi toată discuția)
Despagubire accident auto, fara asigurare ContSters290655 ContSters290655 Buna ziua! Acum cateva zile, conducand regulamentar autoturismul proprietate personala,in minicipiul Botosani, am fost acrosata de catre un camion,cu volan pe ... (vezi toată discuția)
Despãgubire în caz de accident în cazul în care nu eºti. proprietarul maºinii ovidiu_caius ovidiu_caius Am fost acrosat de o masina iar în urmă coliziuni şi a tragerii volanului în dreapta,am fost proiectat în stâlp. Mentionez ca la dată producerii acc. ... (vezi toată discuția)