Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pret succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pret succesiune

Buna ziua! As dori sa fac succesiunea dupa mama mea care a decedat, am fost 3 mostenitori, dintre care 2 au renuntat la mostenire(am declaratiile lor facute la notariat). Au trecut 2 ani si jumătate de la deces. Imi puteti spune va rog, la ce pret sa ma astept? Am intrebat un notar si nici nu a vrut sa imi calculeze. Pe certificatul fiscal scrie ca garsoniera are 24,36 mp utili, 34,10 mp suprafata construita desfășurata. Valoare totala imp cladire 84707,52. Stiu ca va trebui sa platesc si 1% impozit la stat. Garsoniera se afla in municipiul Botosani. Ati putea, va rog sa imi spuneti cat ma costa totul ca sa stiu cat sa strang. Am folosit eu calculatoare de taxe de pe net dar am auzit ca in de fapt preturile notarilor sunt mai mari, poate ma puteti ajuta cu niste preturi reale. Multumesc mult
Augusta92, utilizator
Mergeți la alt notar,aceștia calculează taxele.in funcție de valoarea imobilului în grila notariala plus restul taxelor.