avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Un contract de inchiriere s-a incheiat pe 01.10.2022.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Un contract de inchiriere s-a incheiat pe 01.10.2022.

Un contract de inchiriere s-a incheiat pe 01.10.2022. In urma rectificarii capitolului 2 din declaratia unica am primit erori de validare cu specificatia de a rectifica si capitolul 1 (cu venituri realizate in anul 2021), in acest capitol 1 nu exista alte modificari pe care sa le declar. Este corect sa validez declaratia cu amandoua capitolele corectate?
Ultima modificare: Vineri, 4 Noiembrie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: AmiNiculae1 , utilizator 12:08, 3 Octombrie 2022
Dacă la capitolul 1 nu există modificări, să nu îl rectificați. Altfel, datele vechi vor fi șterse și înlocuite cu cele din rectificativă.
Mulțumesc pentru răspuns, dar
in urma trimiterii rectificativei doar pentru capitolul 2 mi-a trimis mesaj cu eroare care spune că trebuie rectificat și capitolul 1.
Data de încetare a contractului este 01/10/2022 sau alta? Dacă este alta, atunci trebuie sa rectificați și capitolul 1. Trebuie să completați toate datele, inclusiv cele care nu se modifică.
Data incetarii contractului este 01.10.2022.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rectificativa 2023 alin_avg alin_avg Buna ziua, Am depus declaratia unica pe 2023 bifand doar capitolul 1 (finala pe 2022) fara sa ma ating de capitolul 2. Veniturile au fost din dividende, ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica pfi Alina Constantin Alina Constantin Buna ziua, Am SPV-UL activat si dupa nenumarate incercari nereusite de depunere a Declaratiilor Unice ( Rectificativa pentru 2018 si Veniturile Estimate ... (vezi toată discuția)
Declaratie rectificativa pe 2021 - recipisa cu atentionare flob1984 flob1984 Buna ziua, trebuie sa declar un venit din tranzactii la bursa pe 2021. Am completat declaratia dclUnica_2022_05012022 prin rectificarea capitolului 1. Cand am ... (vezi toată discuția)