Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Un contract de inchiriere s-a incheiat pe 01.10.2022.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Un contract de inchiriere s-a incheiat pe 01.10.2022.

Un contract de inchiriere s-a incheiat pe 01.10.2022. In urma rectificarii capitolului 2 din declaratia unica am primit erori de validare cu specificatia de a rectifica si capitolul 1 (cu venituri realizate in anul 2021), in acest capitol 1 nu exista alte modificari pe care sa le declar. Este corect sa validez declaratia cu amandoua capitolele corectate?
george-neagu, moderator
Dacă la capitolul 1 nu există modificări, să nu îl rectificați. Altfel, datele vechi vor fi șterse și înlocuite cu cele din rectificativă.
Mulțumesc pentru răspuns, dar
in urma trimiterii rectificativei doar pentru capitolul 2 mi-a trimis mesaj cu eroare care spune că trebuie rectificat și capitolul 1.
Data de încetare a contractului este 01/10/2022 sau alta? Dacă este alta, atunci trebuie sa rectificați și capitolul 1. Trebuie să completați toate datele, inclusiv cele care nu se modifică.
Data incetarii contractului este 01.10.2022.