avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... In cazul in care părintele reclamat (aflat pe ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

In cazul in care părintele reclamat (aflat pe teritoriu strain) ...

In cazul in care părintele reclamat (aflat pe teritoriu strain) pentru pensie alinentară refuză in mod constant să primească sentința civilă, nu semneaza recomandata, ce pot sa fac pt a avea sentința definitivă si irevocabilă?
Avocatul imi zice ca fara semnatura de primire a recomandatei, instanta nu poate elibera sentința definitivă.
Procesul s-a terminat in luna mai 2020.
Cel mai recent răspuns: Antonela Maftei , utilizator 03:21, 9 Octombrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Discutati cu avocatul, trebuie sa existe si alte optiuni sau demersuri, nu se poate sa ramana chiar asa in aer.

Poate avocatul a ramas fixat pe chestia asta cu semnatura fiind solutia ideala daca se merge pe executare in strainatate. Depinde si cum s-a facut citarea, daca s-a prezentat in instanta...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este important dacă semnează sau nu, nici măcar dacă ridică sau nu, ci dacă comunicarea s-a făcut la adresa corectă.
Mulțumesc, cu mult respect!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort in lipsa janinando janinando Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Am divortat de sotia mea in 2008 ea fiid plecata din tara nu dadea de 3 ani nici un semn,am urmat procedura am dat la ... (vezi toată discuția)
Exista sanse pt o cale de atac? colette2010 colette2010 Buna tuturor Credeti ca mai exista posibilitatea de a mai ataca o sentinta pronuntata intr-o cauza civila solutionata in urma cu doi ani de prima instanta, ... (vezi toată discuția)
Viitorul meu este negru: lipsa de procedura este cauza! PIERDUT IN JUNGLA PIERDUT IN JUNGLA va salut pe toti ! sunt intr-un stres de neimaginat : sotul meu, cetatean strain membru e.u., cu care sunt din luna martie a.c. in proces de divort in ... (vezi toată discuția)