Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... In cazul in care părintele reclamat (aflat pe ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

In cazul in care părintele reclamat (aflat pe teritoriu strain) ...

In cazul in care părintele reclamat (aflat pe teritoriu strain) pentru pensie alinentară refuză in mod constant să primească sentința civilă, nu semneaza recomandata, ce pot sa fac pt a avea sentința definitivă si irevocabilă?
Avocatul imi zice ca fara semnatura de primire a recomandatei, instanta nu poate elibera sentința definitivă.
Procesul s-a terminat in luna mai 2020.
Discutati cu avocatul, trebuie sa existe si alte optiuni sau demersuri, nu se poate sa ramana chiar asa in aer.

Poate avocatul a ramas fixat pe chestia asta cu semnatura fiind solutia ideala daca se merge pe executare in strainatate. Depinde si cum s-a facut citarea, daca s-a prezentat in instanta...
Nu este important dacă semnează sau nu, nici măcar dacă ridică sau nu, ci dacă comunicarea s-a făcut la adresa corectă.
Mulțumesc, cu mult respect!