Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Bună ziua! În urma unui control ANAF al unei firme ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Bună ziua! În urma unui control ANAF al unei firme (pe 6 ani ...

Bună ziua! În urma unui control anaf al unei firme (pe 6 ani în urmă), aceștia au găsit marfă care a fost luată pe persoană fizică. Problema este că în cazul de față furnizorul este Metro Cash &Carry, iar TVA-ul de achiziție a fost deja plătit, au facturile cei de la Anaf cu lucrul acesta.... Atunci de ce, cei de la Anaf îi impun agentului încă o dată să plătească TVA la toată suma, la toată valoarea produsului, calculată cu un adaos mediu...?

Nu este ilegal? O parte din TVA a fost deja plătit către furnizor, în momentul achiziționării produselor de la acesta, acest lucru fiind dovedit prin facturi...

Ce se poate face în acest caz?
Este adevarat, ANAF mai are mult de lucru cu partea de consiliere si asistenta contribuabili...dar tb sa fim de acord ca nici evaziunea fiscala nu este de acceptat!
Ca regula generala...cand te apuci de afaceri, obligatoriu sa ai langa tine un contabil si un avocat de incredere,....cheltuieli care ai fi avut posibilitatea sa le deduci...si cu siguranta nu ai fi ajuns in aceasta ipostaza...
Manuela Rășină, administrator