Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Mă confrunt și eu cu o problema destul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Mă confrunt și eu cu o problema destul de recentă.Tatăl ...

Bună seara! Mă confrunt și eu cu o problema destul de recentă.Tatăl meu a fost”asociat” cu cineva pentru pomi fructiferi,dar nu in acte.Mama și tata le-au făcut mutație aici..și acum de când a murit tata se fac stăpâni pe casa și pe teren.Sunt violentei verbal,nu se mai poate colabora cu ei.Cum pot acțiuna legal? Nu mai pot accepta ca ei sa-i vorbească urat mamei mele și sa se facă stăpâni pe casa mea.
Dezbateti succesiunea dupa tata sau macar luat un certificat de calitate de mostenitor de la notar si atata dvs cat si mama, cereti evacuarea lor in instanta.

gi-jane2 a scris:

Dezbateti succesiunea dupa tata sau macar luat un certificat de calitate de mostenitor de la notar si atata dvs cat si mama, cereti evacuarea lor in instanta.

Am certificat de Moștenitor.Trebuie avocat pentru asta? Sau se poate rezolva fără?
daca credeti ca va descurcati... avocatul nu e obligatoriu.

gi-jane2 a scris:

daca credeti ca va descurcati... avocatul nu e obligatoriu.

Vă mulțumesc din suflet!
Inainte de a incepe cu instanta, faceti-le o notificare sa paraseasca proprietatea. Preferabil conceputa de un avocat si trimisa prin executor judecatoresc, poate-i sperie. Oricum, va folosi in instanta.