avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Mă confrunt și eu cu o problema destul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Mă confrunt și eu cu o problema destul de recentă.Tatăl ...

Bună seara! Mă confrunt și eu cu o problema destul de recentă.Tatăl meu a fost”asociat” cu cineva pentru pomi fructiferi,dar nu in acte.Mama și tata le-au făcut mutație aici..și acum de când a murit tata se fac stăpâni pe casa și pe teren.Sunt violentei verbal,nu se mai poate colabora cu ei.Cum pot acțiuna legal? Nu mai pot accepta ca ei sa-i vorbească urat mamei mele și sa se facă stăpâni pe casa mea.
Cel mai recent răspuns: mariaivanovici41@yahoo.com , utilizator 10:05, 16 Noiembrie 2022
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dezbateti succesiunea dupa tata sau macar luat un certificat de calitate de mostenitor de la notar si atata dvs cat si mama, cereti evacuarea lor in instanta.


gi-jane2 a scris:

Dezbateti succesiunea dupa tata sau macar luat un certificat de calitate de mostenitor de la notar si atata dvs cat si mama, cereti evacuarea lor in instanta.


Am certificat de Moștenitor.Trebuie avocat pentru asta? Sau se poate rezolva fără?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca credeti ca va descurcati... avocatul nu e obligatoriu.


gi-jane2 a scris:

daca credeti ca va descurcati... avocatul nu e obligatoriu.


Vă mulțumesc din suflet!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Inainte de a incepe cu instanta, faceti-le o notificare sa paraseasca proprietatea. Preferabil conceputa de un avocat si trimisa prin executor judecatoresc, poate-i sperie. Oricum, va folosi in instanta.

Alte discuții în legătură

Vecinul și-a instalat camere de luat vederi care filmeaza 360 ... oliver mandic oliver mandic Vecinul și-a instalat camere de luat vederi care filmeaza 360 de grade iar două din ele filmeaza fix in curtea mea. Intimitatea mea este tulburată, ce pot ... (vezi toată discuția)
Dupa 11 înștiințare de plată Gabrielalaurabr Gabrielalaurabr Dupa 11 ani mama mea a primit o înștiințare ca are de plata o suma destul de mare la o firma de recuperarw pt firma Vodafone. Este normal dupa atata ... (vezi toată discuția)
Valoare contract de vanzare cumparare teren scris de mana msanyix msanyix Buna ziua Va rog sa-mi dati un sfat referitor la urmatoarea problema. Bunicul meu teoretic a vandut un teren de aprox 1800 mp in anii 1990-1995 unei ... (vezi toată discuția)