avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Mă confrunt și eu cu o problema destul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Mă confrunt și eu cu o problema destul de recentă.Tatăl ...

Bună seara! Mă confrunt și eu cu o problema destul de recentă.Tatăl meu a fost”asociat” cu cineva pentru pomi fructiferi,dar nu in acte.Mama și tata le-au făcut mutație aici..și acum de când a murit tata se fac stăpâni pe casa și pe teren.Sunt violentei verbal,nu se mai poate colabora cu ei.Cum pot acțiuna legal? Nu mai pot accepta ca ei sa-i vorbească urat mamei mele și sa se facă stăpâni pe casa mea.
Cel mai recent răspuns: mariaivanovici41@yahoo.com , utilizator 10:05, 16 Noiembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Notificarea, în formă scrisă, trimisă cu scrisoare cu confirmare de primire are, legal, aceeași valoare ca cea trimisă de avocat. Executorul nu poate interveni atâta timp cât nu are ce să execute. Eventual se poate solicita ajutorul unui mediator, dar asta deja implică cheltuieli. Pentru început, notificarea este suficientă, ea arată clar hotărărea de a face ceva, finalul trebuie să conțină aserțiunea că, în caz "că nu", vă veți adresa instanței. Sigur, dacă nu vă pricepeți, este utilă consultarea unui avocat, dar și asta costă.

DinuX a scris:

Inainte de a incepe cu instanta, faceti-le o notificare sa paraseasca proprietatea. Preferabil conceputa de un avocat si trimisa prin executor judecatoresc, poate-i sperie. Oricum, va folosi in instanta.

Ultima modificare: Marți, 15 Noiembrie 2022
hotumattua, utilizator
Sigur, are aceeasi valoare, dar...

Daca e scrisa de un avocat poate e mai bine scrisa si sperie. Sigur, daca initiatorul se descurca, poate sa o scrie si singur. Atentie la termene, pentru ca daca notificarea nu respecta termenele legale, nu are nicio valoare.

Daca e trimisa prin executor, la fel, poate sa sperie. Executorul trimite la randul lui fie prin agent, fie prin posta. A doua varianta este destul de ieftina, circa 50-60 lei. Eu am preferat sa investesc de la inceput 50 de lei, decat sa o lungesc prin instante. Cu vorba buna nu plecau.

Vă mulțumesc mult pentru sfaturi! Am fost și la poliție..Sper sa se rezolve toată mascarada asta Sunt foarte violenti verbal,ne hărțuiesc cu apeluri..Pun diferiți oameni ca sa ne sune.Deja se întețește situația.
DinuX a scris:

Sigur, are aceeasi valoare, dar...

Daca e scrisa de un avocat poate e mai bine scrisa si sperie. Sigur, daca initiatorul se descurca, poate sa o scrie si singur. Atentie la termene, pentru ca daca notificarea nu respecta termenele legale, nu are nicio valoare.

Daca e trimisa prin executor, la fel, poate sa sperie. Executorul trimite la randul lui fie prin agent, fie prin posta. A doua varianta este destul de ieftina, circa 50-60 lei. Eu am preferat sa investesc de la inceput 50 de lei, decat sa o lungesc prin instante. Cu vorba buna nu plecau.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vecinul și-a instalat camere de luat vederi care filmeaza 360 ... oliver mandic oliver mandic Vecinul și-a instalat camere de luat vederi care filmeaza 360 de grade iar două din ele filmeaza fix in curtea mea. Intimitatea mea este tulburată, ce pot ... (vezi toată discuția)
Dupa 11 înștiințare de plată Gabrielalaurabr Gabrielalaurabr Dupa 11 ani mama mea a primit o înștiințare ca are de plata o suma destul de mare la o firma de recuperarw pt firma Vodafone. Este normal dupa atata ... (vezi toată discuția)
Valoare contract de vanzare cumparare teren scris de mana msanyix msanyix Buna ziua Va rog sa-mi dati un sfat referitor la urmatoarea problema. Bunicul meu teoretic a vandut un teren de aprox 1800 mp in anii 1990-1995 unei ... (vezi toată discuția)