Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Salariu soti bun comun ???
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Salariu soti bun comun ???

Salutare, caz practic, cuplu de tineri casatoriti doresc sa achizitioneze un apartament, barbatul are un salariu mai mare decat femeia, amandoi contribuie cu bani pentru a il achizitiona. Peste cativa ani se strica treburile si intervine divortul, cum se realizeaza impartirea, procentual in functie de cat a contribuit fiecare sau 50-50? La final de zi sunt interesat daca in cadrul unei casnicii salariul este bun comun prin lege, ceea ce mi s-ar parea aberant, prin vointa sa fie bun comun suna altfel.
decat sa tot incercati variante, mai bine spuneti care etreaba, cu ce problema va confruntati?
Cu nicio problema, doar vreau sa stiu situatiile posibile in caz de divort
atunci reveniti cand veti avea o problema.
Daca ipotetic sotia che;luie tot salariul pentru intretinerea gospodariei si a copiilor si sotul doar 20% din venituri, iar veniturile sunt sensibil egale, sa nu va imaginati ca cei 80% economisiti sunt banii dvs proprii.

Daca avem diferente mari de venit atunci este o cu totul alta discutie, insa in oricare dintre ipoteze salariul este bun comun.

Cat la suta din comunitate reprezinta contributia sotului si cat a sotiei este cu totul alta problema si va fi decisa cu ocazia divortului, in baza probelor, daca sotii nu se inteleg, urmand ca in urma stabilirii cotelor de contributie fiecare sa iasa din mariaj cu bunuri care sa satisfaca cota.
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
Bun, acest raspuns mi-a clarificat viziunea, asta si voiam sa aud, va multumesc.