Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, fratele meu are niște probleme serioase ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, fratele meu are niște probleme serioase și aproape ...

Bună ziua, fratele meu are niște probleme serioase și aproape de necrezut, la firmele la care s-a angajat, mai exact:a plecat în luna iulie 2022 de la o firmă deoarece nu i-a fost plătit salariul din luna februarie.La noua firmă nu i s-a făcut contract de angajare, a tot fost amânat din motice stupide, iar nu i-a fost plătit salariul 3 luni. În octombrie a depus CV la o altă firmă, a fost acceptat și trebuia să primească acum 2 zile salariul.Nu a primit nimic.A cerut cont angajatorului și a fost anunțat că i-a fost încheiat contractul începând cu 1 noiembrie 2022(nu 18 octombrie)și a fost mutat doar pe oraș, deoarece "vorbește prea mult"!Fără contractele de muncă pot solicita ITM să intervină?Mulțumesc
Fratele dvs poate sesiza ITM-ul.
Mulțumesc, tocmai asta am făcut acum!