avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am o casa in coproprietate cu fostul sot.Doresc sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am o casa in coproprietate cu fostul sot.Doresc sa donez jumatate ...

Am o casa in coproprietate cu fostul sot.Doresc sa donez jumatate mea nepotului meu.Am nevoie de acordul sotului pentru a face donatia?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:26, 29 Noiembrie 2022
Nu aveti nevoie de acordul lui.
Ca sa puteti dona, trebuie sa aveti cota determinata, nu sa fie o proprietate in devalmasie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua ma numesc tudor si va transmit urmatoarea speta cu ... mikaelamika mikaelamika Buna ziua ma numesc Tudor si va transmit urmatoarea speta cu privire la catrva lamuriri pe care mile-ati putea oferi cu privire la donatie cota parte: mama in ... (vezi toată discuția)
Donatie ContSters359971 ContSters359971 Sunt divortat si recasatorit. As vrea sa donez partea mea din apartament copilului major din prima casatorie. Mai intai trebuie facut partajul sau pot face ... (vezi toată discuția)
Donatie dupa divort lucianbuta lucianbuta Buna ziua, Am o intrebare legata de dreptul de proprietate dupa divort. Se poate ceda dreptul de proprietade dupa divort prin donatie sau trebuie neaparat ... (vezi toată discuția)