Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Este valabil acest contract?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Este valabil acest contract?

Este valabil un contract in care ambele parti, pot fi si client si prestator?
Situatia este urmatoarea: 2 firme cu acelasi obiect de activitate, isi furnizeaza una-alteia produse, daca una dintre ele nu are pe stoc acel produs. Intr-o varianta poate fi firma 1 furnizor si deci ea factureaza, in situatia reciproca firma 1 poate deveni client si ea plateste.
Firmele sunt independente, nu sunt parte din grup de firme, nu exista vreo alta intelegere, vanzarea fiind valiarea bun+ comision stas pentru oricare firma.
Pe scurt, un contract de vazare-cumparare cu comision adaugat.
george-neagu, moderator