Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara! Astazi am săvârșit o fapta de care nu ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara! Astazi am săvârșit o fapta de care nu sunt mândra. ...

Buna seara!
Astazi am săvârșit o fapta de care nu sunt mândra. Am furat un fond de ten dintr un magazin cu valoarea de 45 de lei . Am fost oprită de paza , am înapoiat produsul , politia nu a fost chemată si nu mi au fost cerute nici datele , avand in vedere ca sunt minora si am 16 ani mi se va intampla ceva?
Daca nu au chemat politia nu ai dosar penal.
Încerca să nu mai repeți asa ceva pentru ca se poate ajunge și după gratii pentru furt.

Așteaptă sa te angajezi și apoi o sa ai bani pentru fond de ten.
La 16 ani nici nu cred ca ai nevoie de asa ceva.

Scris din București 2022
Daca nu ti s-a intocmit dosar penal, atunci inseamna ca ai fost "iertata".
Faptul ca ai 16 ani nu te scuteste de raspunderea penala.
Raspunderea pentru faptele penale savarsite, incepe de la 16 ani.

Toma Andreea 09 a scris:

Buna seara!
Astazi am săvârșit o fapta de care nu sunt mândra. Am furat un fond de ten dintr un magazin cu valoarea de 45 de lei . Am fost oprită de paza , am înapoiat produsul , politia nu a fost chemată si nu mi au fost cerute nici datele , avand in vedere ca sunt minora si am 16 ani mi se va intampla ceva?

In concluzie nu mai fura nici de 1 leu ca data viitoare poate nu te mai iarta lumea si se lasa cu dosar penal.