avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 364 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara! Astazi am săvârșit o fapta de care nu ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara! Astazi am săvârșit o fapta de care nu sunt mândra. ...

Buna seara!
Astazi am săvârșit o fapta de care nu sunt mândra. Am furat un fond de ten dintr un magazin cu valoarea de 45 de lei . Am fost oprită de paza , am înapoiat produsul , politia nu a fost chemată si nu mi au fost cerute nici datele , avand in vedere ca sunt minora si am 16 ani mi se va intampla ceva?
Cel mai recent răspuns: Lonapak , utilizator 11:29, 3 Decembrie 2022
Daca nu au chemat politia nu ai dosar penal.
Încerca să nu mai repeți asa ceva pentru ca se poate ajunge și după gratii pentru furt.

Așteaptă sa te angajezi și apoi o sa ai bani pentru fond de ten.
La 16 ani nici nu cred ca ai nevoie de asa ceva.

Scris din București 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu ti s-a intocmit dosar penal, atunci inseamna ca ai fost "iertata".
Faptul ca ai 16 ani nu te scuteste de raspunderea penala.
Raspunderea pentru faptele penale savarsite, incepe de la 16 ani.

Toma Andreea 09 a scris:

Buna seara!
Astazi am săvârșit o fapta de care nu sunt mândra. Am furat un fond de ten dintr un magazin cu valoarea de 45 de lei . Am fost oprită de paza , am înapoiat produsul , politia nu a fost chemată si nu mi au fost cerute nici datele , avand in vedere ca sunt minora si am 16 ani mi se va intampla ceva?

In concluzie nu mai fura nici de 1 leu ca data viitoare poate nu te mai iarta lumea si se lasa cu dosar penal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara,in aceasta zi pe la ora 16:00 un prieten de al meu ... Mihai1505 Mihai1505 Buna seara,in aceasta zi pe la ora 16:00 un prieten de al meu a fost prins in magazinuk carrefour cu 2 fonduri de ten in valoare de 160 de lei,el a vrut sa le ... (vezi toată discuția)
Furt,in stare de ebrietate cel_care_a_gresit cel_care_a_gresit Buna ziua,am furat dintr-un atelier in miezul noptii doua burghie si un cutit,atelierul avea un geam lipsa si avea pusa doar o scandura in loc de geam,ce pot ... (vezi toată discuția)
Furt dintr-un magazin, consecințe după sesizarea poliției Ela95 Ela95 Dacă furi dintr-un supermarket si esti prins. Magazinul te pune sa plătești produsele furate si nu le plătești atunci magazinul te poate da in ... (vezi toată discuția)