Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Drept procesual penal-competentă-art. 41 In cazul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Drept procesual penal-competentă-art. 41 In cazul unei sesizări ...

Drept procesual penal-competentă-art. 41
In cazul unei sesizări unice, se constata pe parcursul cercetărilor ca infracțiunea s a petrecut DOAR in Circumscripția altui parchet, iar parchetul la care e de la început e competent sub alte 2 criterii prevăzute de art 41 alin 1, este legală declinarea către parchetul in Circumscripția căruia s a petrecut fapta? Fiind primul criteriu
Catalin2o14, utilizator
Am aflat răspunsul, este nelegal întrucât exista o singura sesizare cu privire la aceasta fapta, iar ordinea de prioritate contează in momentul in care sunt sesizate 2 sau mai multe parchete