avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Bună seara, Dacă o persoană face accident cu ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Bună seara, Dacă o persoană face accident cu autoturismul ...

Bună seara,
Dacă o persoană face accident cu autoturismul meu personal, este legal ca mie să mi se mărească asigurarea?
Cel mai recent răspuns: tebaatusasula , utilizator 09:05, 6 Decembrie 2022
Da !
Daca cel care a facut accident cu autoturismul tau personal si polita RCA este pe numele tau si este vinovat, atunci el prezinta obligatoriu polita RCA a masinii, iar din polita RCA se platesc daunele celui pagubit. Deci automat tie ti se va mari data viitoare cand se va prelungi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubire rca elena_mdv elena_mdv Buna seara, As dori sa imi spuneti va rog daca in cazul unui accident rutier, fara victime, persoana pagubita poate sa refuze polita rca si sa actioneze ... (vezi toată discuția)
Accident auto-refuz predare rsc-notificare instanta persoana nevinovata andreeakristina andreeakristina buna ziua, am fost implicata intr-un accident auto, iar vinovatul a refuzat sa imi predea asigurarea RCA. Politia a fost prezenta la fata locului si a ... (vezi toată discuția)
Un sfat alexutzu1234 alexutzu1234 buna ziua am o intrebare in legatura cu o masina.Tata a decedat si a ramas o masina pe numele lui si problema ii ca imi expira RCA pot sa fac RCA si pe alt ... (vezi toată discuția)