Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale angajat-administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

angajat-administrator

Daca sunt administrator al firmei mele, srl, pot fi si salariat al aceleeasi firme? cum imi pot lua venitul ? din profit?
Am fost la camera de munca si mi s-a spus ca daca sunt asociat unic imi pot plati lunar obligatiile catre stat , ca si cum as fi salariat, doar ca nu se va opera nimic in cartea de munca in acest sens. Intrebarea mea este cum este mai avantajos din cele doua variante? sa mai iau un asociat la firma si sa imi fac contract de munca, sau sa platesc lunar contributiile sociale si sa fiu asociat unic?