Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj casa parter+mansarda
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj casa parter+mansarda

Buna ziua. Tocmai am iesit dintr-un divort.Am impreuna cu fosta sotie o bucata de pamant pe care am construit o casa, acum fiind la rosu. Deocamdata am acte doar pe pamant pe numele nostru, autorizatia de constructie fiind pe numele meu, dar din timpul casatoriei.Dupa divort vreau sa fac actele pe casa doar pe numele meu. As vrea sa stiu daca se imparte casa 50%- 50% in conditiile in care casa va fi terminata numai de mine
AndreiZa, utilizator
Sulta poate fi platita si esalonat?
buna ziua!
doar cu acordul celuilalt copartas.
daca aceasta nu este de acord atunci va terbui patita de la data ramanerii definitive a hotararii de partaj.
Multumesc de raspunsuri, dar in cazul in care nu este de acord cu esalonarea, ce s-ar putea intampla? Adica daca nu am banii. Se poata imparti cumva casa?
buna ziua!
daca imobilu va este atribuit dvs si nu aveti banii de sulta atunci se poate ajunge la executarea silita a imobilului.
deci ganditi-va bn dc solicitati atribuirea in natura a bunului.
Banii oricum nu-i am. Astea inseamna ca ori dau la pace sa platesc esalonat, ori o sa-i dau o parte din casa, ca altfel risc sa pierd totul