avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1945 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, as dori sa stiu ce costa parte am dreptul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, as dori sa stiu ce costa parte am dreptul din masa ...

Buna ziua, as dori sa stiu ce costa parte am dreptul din masa succesorala dupa tatal meu .
El a fost casatorit cu o femeie cu 2 copii,Nu ai lui . Ea a decedat inainte si el Acum cateva luni . Singura mostenitoare sunt eu ,din partea sotiei doar o fata. Cum se calculeaza cota parte? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Sophia123 , utilizator 22:07, 1 Februarie 2023
Sincer ,Nu inteleg exact ce Ati scris.
Bunurile sunt comune .
1/2 plus 1/2 sotii

Din 1/2 ale sotiei,tata mosteneste 1/4.

Deci 1/4 plus 1/2 = 3/4 Adica 75% din masa succesorala.

De unde 5/8?

Multumesc

raluk0207 a scris:

Nu.
Depinde de natura bunurilor. Ca tot nu m-ati lămurit...

Din bunurile proprii ale soției, va revine 1/4 (adica 25%). Restul fiicei ei.
Din bunurile comune, dobândite de tata cu soția, va revine 5/8.
Bunurile proprii ale tatălui va revin în totalitate doar dvs.

Cota soțului supraviețuitor este de o pătrime din moștenire.
În moștenire intră doar partea defunctului din bunul comun (jumătate).
Supraviețuitorul păstrează ceea ce are (umătate) și moștenește o pătrime (din cealaltă jumătate/partea defunctului din bunul comun).
1/2+(1/4*1/2) = 5/8
Ultima modificare: Miercuri, 1 Februarie 2023
romascanu, moderator
Din 1/2 ale sotiei,tata mosteneste 1/4.


Da, și 1/4 din 1/2, fac 1/8.

1/8 + 1/2 (jumătatea soțului supraviețuitor) = 5/8.
La dezbaterea succesiunii se calculează în fracții, nu în procente.
Ultima modificare: Miercuri, 1 Februarie 2023
raluk0207, utilizator
Sincer ,Nu inteleg exact ce Ati scris


Art.340 Cod civil:
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;
b) bunurile de uz personal;
c) bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi, dacă nu sunt elemente ale unui fond de comerţ care face parte din comunitatea de bunuri;
d) drepturile patrimoniale de proprietate intelectuală asupra creaţiilor sale şi asupra semnelor distinctive pe care le-a înregistrat;
e) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de invenţii şi alte asemenea bunuri;
f) indemnizaţia de asigurare şi despăgubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soţi;
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;
h) fructele bunurilor proprii.

Tata sau soția tatălui avea vreun bun de genul celor de mai sus????
Dacă da, bunul ala e bun propriu
Adică e numai al tatălui sau numai al soției.
Din bunurile proprii, soțul supraviețuitor moștenește 1/4, iar copiii 3/4.

Dacă vorbim de bunuri comune, ne raportam la jumătatea primului soţ decedat.
Adică soțul supraviețuitor moștenește 1/4 din 1/2, adică 1/8.
Copiii mostenesc 3/4 din 1/2, adică 3/8.

1/8 a soțului supraviețuitor + 1/2 cota lui= 5/8.
De aia v-am întrebat de 3 ori ce fel de bunuri au avut soții?
Ultima modificare: Miercuri, 1 Februarie 2023
raluk0207, utilizator
Multumesc pt raspuns!
Bunurile proprii personale ,sculele lui de constructii de miii de euro lipsesc ,casa e goala.

Imi puteti spune daca pasivele trebuiesc acceptate? Ea sustine ca tata are o chitanta de mana ca i a imprumutat bani chiar inainte sa l duca la azil. Plus azilul care cica a fost 3000lei pe luna.
Nimeni Nu si a dat acordul sa l interneze.
Se poate face un proces verbal poate in care sa se mentioneze pretentiile partii celelalte fara sa fiu de acord?

Multumesc

raluk0207 a scris:

Sincer ,Nu inteleg exact ce Ati scris


Art.340 Cod civil:
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;
b) bunurile de uz personal;
c) bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi, dacă nu sunt elemente ale unui fond de comerţ care face parte din comunitatea de bunuri;
d) drepturile patrimoniale de proprietate intelectuală asupra creaţiilor sale şi asupra semnelor distinctive pe care le-a înregistrat;
e) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de invenţii şi alte asemenea bunuri;
f) indemnizaţia de asigurare şi despăgubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soţi;
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;
h) fructele bunurilor proprii.

Tata sau soția tatălui avea vreun bun de genul celor de mai sus????
Dacă da, bunul ala e bun propriu
Adică e numai al tatălui sau numai al soției.
Din bunurile proprii, soțul supraviețuitor moștenește 1/4, iar copiii 3/4.

Dacă vorbim de bunuri comune, ne raportam la jumătatea primului soţ decedat.
Adică soțul supraviețuitor moștenește 1/4 din 1/2, adică 1/8.
Copiii mostenesc 3/4 din 1/2, adică 3/8.

1/8 a soțului supraviețuitor + 1/2 cota lui= 5/8.
De aia v-am întrebat de 3 ori ce fel de bunuri au avut soții?


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire - dezbatere succesorala Vasile Olteanu Vasile Olteanu In urma cu 3 luni tatal meu a decedat.Mama a decedat in 1989, dar nu am facut dezbaterea . Mai am un frate. In 1992 tata s-a recasatorit. Masa succesorala se ... (vezi toată discuția)
Buna. mama mea a decedat cu putin timp inainte. am deschis procesul ... Aquavia32 Aquavia32 Buna. Mama mea a decedat cu putin timp inainte. Am deschis procesul succesorial, si am o nelamurire. Mama cumparat un apartament cand eu m-am nascut. Dupa 8 ... (vezi toată discuția)
Succesiune cu mama vitregă. care sunt cotele moștenitorilor? Istvan.S Istvan.S Bună. A murit socru care avea 3 copii (din prima căsnicie ) și nevasta care este mama vitregă a copiilor (nevastă din a doua căsnicie). Socru a dobândit ... (vezi toată discuția)