Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Constructie sarpanta bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Constructie sarpanta bloc

Constructie sarpanta bloc.
Asociatia a primit din partea din partea primariei o adresa in care se stipuleza: "....daca lucrarile au fost executate in regim propriu iar proprietarii detin documentatiile legale(proiect,avize,autorizatii etc.)aceste documentatii trebuie aduse la cunostinta asociatiei de proprietari,deoarece intretinerea si repararea proprietatii comune intra in sarcina asociatiei.In conditiile in care pentru sarpantele construite,actualii proprietari nu detin niciun document,iar bloculeste prevazut din constructie cu terasa,acestia trebuie sa intreprida demersurile legale pentru intrarea in legalitate,in caz contrar acoperisul blocului trebuie adus la forma initiala.Avand in vedere cele de mai sus va rugam sa luati masurile necesare privind intrarea in legalitate in ceea ce priveste acoperisurile aferente blocurilor care fac parte din asociatia dvs. Va facem cunoscut faptul ca raspunderea juridica pentru prejudiciile sau daunele cauzate de eventualele desprinderi ale acoperisului revine in sarcina proprietarilor de imobil sau reprezentantilior asociatiilor dupa caz" . Avand in vedere ca in cadrul asociatiei NU exisista niciun document(acord de construire,contract cu firma de constructii,chitanta privind cheltuieli din fondul de reparatii/sarpanta) care sa ateste implicare in constuctia sarpantelor CARE este efectul juridic asupra asociatiei,pentru eventualele daune cauzate de desprinderea sarpantei ?? Adresa primariei NU da si un termen de rezolvare !! Cu mentiunea ca asociatia a trimis notificari proprietarilor de la ultimul nivel sa prezinte documentatia prevazuta in adresa.
Acum 25 de ani nu exista legea 196/2018 . :)))
Deci articolele citate nu au vreo "valoare".
ARTICOLUL 15
(2) Legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile.
[ link extern ]
latka, utilizator