Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorțul cu 2 copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorțul cu 2 copii

Buna ziua.
Sunt căsătorită de 8 ani. Avem două fetițe minore de 4 și 7 ani.
Până acum 2 luni locuiam în garsonieră fiind cumpărată de mine in rate cu programul prima casa înaintea căsătoriei iar între timp am achitat garsoniera cu bani comuni.
De mai bine de 4 ani suntem precum doi străini. Eu de când am născut a doua fata adică 4 ani, nu am mai lucrat fiind indemnizația, pandemia covid , apoi vârsta neîmplinită a fetiței de 3 ani la timp pt a fi primită la grădiniță.
Din cauza vacanțelor nenumărate la școală și gradinita îmi era greu să lucrez și am luat decizia de a ne muta la soacră-mea .
Între timp m-am angajat,eu am posibilitatea de a le duce pe fete la grădiniță și școală .
Vreau să divorțez. Deoarece nu mai suport sa stau într-o asemenea relație.
Vreau să știu dacă pot lua fetele înapoi la garsoniera unde am locuit până acum 2 luni și care este mai apropiată de grădiniță și școală . El mi-a zis că vrea copiii să rămână la el, nu îl interesează eu pot pleca dar copiii rămân la el.
Am șanse să îmi iau fetele cu mine sau din cauză că ne-am mutat aici am mai mari șanse să le pierd ?
Nu aveți cum sa, ,pierdeți "fetele,dacă lucrați,aveți un acoperiș deasupra capului, va ajuta cineva din familie etc.Nu mai trageți dvs concluzii cu ce o sa se întâmple discutați cu un av care o sa va lămurească...