Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna neefectuat - In data de 03.01.2022 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna neefectuat - In data de 03.01.2022 am efectuat o operatie de histerectomie ...

In data de 03.01.2022 am efectuat o operatie de histerectomie totala in urma careia am foat diagnosticata cu cancer ovarian. Am avut concediu medical pana la data de 30.07,2023 dupa care am reluat activitatea. Angajatorul m-a instiintat verbal ca am mai avut 10 zile de concediu de odihna aferent anul 2021 pe care trebuia sa il efectuez pana la 30.06.2023 iar in caz contrar voi pierde si dreptul de a-l efectua si compensarea in bani a acestuia. Avand in vedere ca eu eram in concediu medical si nu aveam cum sa il efectuez pot sa primesc compensarea acestui concediu la incheierea raporturilor de munca. Mentionez ca in prezent sunt in concediu de odihna aferent anului 2022 si am primit decizia de pensionare anticipata pe care o voi transmite angajatorului la terminarea concediului cand as dori sa inchei raporturile de munca si sa solicit compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat pt 2021 si 2023. Este corecta splicitarea mea?
Spuneti angajatorului sa mai citeasca bine legea ... este corecta logica dvs.