Forum Discuţii juridice Executare silită Am o prietenă divorțată de câțiva ani.A fost să ...
Discuție deschisă în Executare silită

Am o prietenă divorțată de câțiva ani.A fost să plătească ...

Am o prietenă divorțată de câțiva ani.A fost să plătească impozitul pe casă(restant de vreo 2-3 ani) dar a aflat că trebuie plătite mai întâi amenzile fostului soț.E adevărat că locuiesc la aceeași adresă dar...ce vină are ea pentru amenzile neplătite ale fostului soț?A fost amenințată cu executarea silită.
Bunul e comun, deci oricare coproprietar poate plăti impozitul, amenzile sunt personale, așadar trebuie plătite doar de fostul soț. Prietena să ceară o audiență la directorul DGITL să explice situația și să anunțe că dorește să evite depunerea unei plângeri penale pentru abuz în serviciu. Care însă va deveni inevitabilă dacă va fi în continuare condiționată să plătească amenzile altuia.
Din ce stiu eu, in ultima perioada impozitele locale au fost defalcate pe fiecare proprietar in conformitate cu cota detinuta. Adica daca sot-sotie au o casa, pe rolul fiscal apare fiecare cu 50% din impozitul anual corespunzator respectivei case. Stiu situatii similare in mai multe localitati din tara, este posibil sa fie o lege (nu chiar noua, sunt ceva ani de cand a aparut modificarea). Asta trebuie sa intrebati, de ce nu aveti rol fiscal separat?
DinuX, utilizator
Am s-o întreb. E vorba de o primărie rurală. Poate plăti prin Ghiseul.ro?
Interesant!Am să-i spun să meargă în audiență.Mulțumesc mult pentru răspuns.
Daca primăria e înrolata pe ghișeul.

Sveti a scris:

Am s-o întreb. E vorba de o primărie rurală. Poate plăti prin Ghiseul.ro?