Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara! Aș dori să contest o decizie medicală ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara! Aș dori să contest o decizie medicală asupra capacității ...

Buna seara!
Aș dori să contest o decizie medicală asupra capacității de muncă.
Conform Art. 102 din Normele de aplicare a Legii 263/2010 ‘Pot face obiectul contestaţiei orice elemente relevante pentru stabilirea dreptului la pensie de invaliditate, înscrise în decizia medicală asupra capacităţii de muncă.’
Va rog sa-mi exemplificați care ar putea fi elementele relevante la care se referă norma legală, în condițile în care decizia nu este motivată în niciun fel și nu conține decât niște bife în niște căsuțe prestabilite.
Mulțumesc!
Nu se poate ce vreți. Aveți termen de 30 de zile sa depuneți contestație la aceeași comisie de expertiză, apoi dosarul în cauză va fi trimis la comisia centrală de la București.

Se poate daca ei consideră necesar, sa vă cheme sa va prezentați personal la expertiză la comisia centrală.
Se poate. Si sunt in termen. Nu am nelamuriri in ceea ce priveste procedura. Nelamurirea mea este in ceea ce priveste notiunea de elemente relevante la care se face referire in articolul citat. Multumesc!
Fiind un dosar medical, noțiunea asta denumită în lege "elemente relevante", o cunoaște și o pune în practică echipa de medici de la medicină legală.
Dapix, utilizator