Forum Discuţii juridice Executare silită Insolvabilă
Discuție deschisă în Executare silită

Insolvabilă

Mi se a pus poprire 100 lei pe pensia minimă de invaliditate de către bancă și pt că astfel nu se plătea datoria + penalități in aceasta viață executorul m a declarat insolvabilă întrucât nu am nimic în proprietate.Apoi banca a plătit alt executor,dar situația este aceeași .Eu am aflat de la dl avocat Cuculis că se prescrie datoria in acest caz Este adevărat?
Prescriptia nu intervine cat creditorul insista în executare. Mergeti la un avocat cu actele pt a le vedea și dacă e cazul, ds, faceti contestatie ca numai instanta constata dacave vb de prescriptie.
Am contestat în instanță dar doream sa știu ce șanse am
Nimeni nu va poate spune ce sanse aveti ...
Dacă creditorul a plătit executor să vă execute silit, nu mai poate fi vorba de prescripție, decât peste 3 ani, dacă în această perioadă nu va mai încerca iar și iar să vă execute silit.

Dumneavoastră ce ați cerut instanței în cererea de contestare executare`?

Pe tot timpul derulării procesului de executare, prescripția se tot întrerupe, și de fiecare dată începe de la zero un nou termen de 3 ani.
Dapix, utilizator
Eu am o boala incurabila și o să fie aceeași situație tot timpul.probabil așteaptă să ies la pensie de vârstă la 63 ani.Adica încă 7 ani