Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunicul meu a decedat in urma cu 31 de ani, s-a facut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunicul meu a decedat in urma cu 31 de ani, s-a facut taxa de ...

Bunicul meu a decedat in urma cu 31 de ani, s-a facut taxa de succesiune dupa 1 an de la deces, si tocmai acum s-a citit acest act. Numele bunicului meu este scris gresit ( pe taxa de succesiune este trecut Sgarbura Petre, iar pe certificatul de deces Sgarbura-Frunza Petre, si a unuia dintre mostenitori )Notarul care a facut aceasta greseala a iesit la pensie, nu mai lucreaza, cum se poate proceda?
Acum 31 de ani, era Notariatul de Stat.
Nici dacă ar mai fi fost notarul în activitate, nu ar fi putut sa rectifice el certificatul.
Trebuie sa mergeți la Camera Notarilor Publici de care aparține județul unde defunctul a avut ultimul domiciliu și solicitați o incheiere de rectificare.
În cadrul Camerei, exista anumiți notari desemnați cu rectificarea certificatelor de moștenitor, eliberate de fostul Notariat de Stat.
Si daca mostenitorii nu au si ei numele de familie Sgarbura-Frunza cum avea bunicul au doar Sgarbura, doar pe certificatul de deces al bunicului scrie Sgarbura-Frunza, pe certificatul mostenitorilor de nastere la numele de familie al tatalui scrie doar Sgarbura, ce se poate face?
Au fost facute foarte multe greseli.

raluk0207 a scris:

Acum 31 de ani, era Notariatul de Stat.
Nici dacă ar mai fi fost notarul în activitate, nu ar fi putut sa rectifice el certificatul.
Trebuie sa mergeți la Camera Notarilor Publici de care aparține județul unde defunctul a avut ultimul domiciliu și solicitați o incheiere de rectificare.
În cadrul Camerei, exista anumiți notari desemnați cu rectificarea certificatelor de moștenitor, eliberate de fostul Notariat de Stat.