avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunicul meu a decedat in urma cu 31 de ani, s-a facut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunicul meu a decedat in urma cu 31 de ani, s-a facut taxa de ...

Bunicul meu a decedat in urma cu 31 de ani, s-a facut taxa de succesiune dupa 1 an de la deces, si tocmai acum s-a citit acest act. Numele bunicului meu este scris gresit ( pe taxa de succesiune este trecut Sgarbura Petre, iar pe certificatul de deces Sgarbura-Frunza Petre, si a unuia dintre mostenitori )Notarul care a facut aceasta greseala a iesit la pensie, nu mai lucreaza, cum se poate proceda?
Cel mai recent răspuns: Marian Tudor , utilizator 11:16, 15 Martie 2024
Acum 31 de ani, era Notariatul de Stat.
Nici dacă ar mai fi fost notarul în activitate, nu ar fi putut sa rectifice el certificatul.
Trebuie sa mergeți la Camera Notarilor Publici de care aparține județul unde defunctul a avut ultimul domiciliu și solicitați o incheiere de rectificare.
În cadrul Camerei, exista anumiți notari desemnați cu rectificarea certificatelor de moștenitor, eliberate de fostul Notariat de Stat.
Si daca mostenitorii nu au si ei numele de familie Sgarbura-Frunza cum avea bunicul au doar Sgarbura, doar pe certificatul de deces al bunicului scrie Sgarbura-Frunza, pe certificatul mostenitorilor de nastere la numele de familie al tatalui scrie doar Sgarbura, ce se poate face?
Au fost facute foarte multe greseli.

raluk0207 a scris:

Acum 31 de ani, era Notariatul de Stat.
Nici dacă ar mai fi fost notarul în activitate, nu ar fi putut sa rectifice el certificatul.
Trebuie sa mergeți la Camera Notarilor Publici de care aparține județul unde defunctul a avut ultimul domiciliu și solicitați o incheiere de rectificare.
În cadrul Camerei, exista anumiți notari desemnați cu rectificarea certificatelor de moștenitor, eliberate de fostul Notariat de Stat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am si eu o intrebare. este facuta taxa de succesiune ... Marian Tudor Marian Tudor Buna ziua, am si eu o intrebare. Este facuta taxa de succesiune dupa bunicul meu, in care sunt trecuti doar copii lui, dar unul din ei are numele gresit (in ... (vezi toată discuția)
Certificat mostenitor maracineflorentina73 maracineflorentina73 Buna ziua.In 1994 bunica mea a deschis succesiune in urma decesului bunicului meu.In acel act numele strazii a fost scris gresit pe fata certificatului in 2 ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune - lipsa documente malina_13 malina_13 Buna ziua, In 1983 se incheia un certificat de mostenitor dupa strabunicul sotului, certificat in care mostenitorii erau strabunica (1/4) si bunicul lui ... (vezi toată discuția)