Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... AGA fara presedinte asociatie prezent
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

AGA fara presedinte asociatie prezent

Va rog frumos sa imi spuneti daca Adunarea Generala a Asociatiei de proprietari poate avea loc in lipsa presedintelui?
Presedintele a convocat adunarea generala dar la sedinta nu a venit , imputernicind un membru din comitetul executiv sa il reprezinte.
Eu stiam ca un membru al comitetului executiv nu poate reprezenta alt membru,

Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Daca o sa lecturati si art. 55, al. 1, lit.a - o sa observati ce atributii are com. executiv.
Si daca presedintele este bolnav, plecatin vacanta prelungita, etc. etc. asociatia "moare" , adica nu-si mai poate desfasura activitatea.
Pe mine ma mira sfatul Cabinetului de avocatura...
In fine, mai intrebati !
Potrivit art. 56 alin. 1 din legea nr. 196/2018 :

„Președintele asociației de proprietari este candidatul, membru al asociației de proprietari, ales prin voința sa și a jumătate plus unu din numărul proprietarilor prezenți în cadrul adunării generale. Președintele poate delega, pentru cel mult 90 de zile pe an, atribuțiile sale unui membru al comitetului executiv, fără a fi exonerat de răspundere juridică”.

Din textul de lege de mai sus reiese fără echivoc că președintele asociației de proprietari poate delega către un membru al comitetului executiv inclusiv atribuția cu privire la conducerea adunării generale prevăzută la art. 57 lit. q din lege.

Probabil în acest sens a fost reprezentat în adunarea generală de către un membru al comitetului executiv situație în care Adunarea Generală poate avea loc în lipsa președintelui asociației de proprietari.

andrei9811 a scris:

Va rog frumos sa imi spuneti daca Adunarea Generala a Asociatiei de proprietari poate avea loc in lipsa presedintelui?
Presedintele a convocat adunarea generala dar la sedinta nu a venit , imputernicind un membru din comitetul executiv sa il reprezinte.
Eu stiam ca un membru al comitetului executiv nu poate reprezenta alt membru,

Multumesc.

robert1958, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~

Autorul postării a lăsat loc de interpretări , iar răspunsul meu a acoperit nelămurirea sa cu privire la desfășurarea adunării generale în lipsa președintelui.

PROBABIL, în acest sens a fost reprezentat în adunarea generală de către un membru al comitetului executiv situație în care Adunarea Generală poate avea loc în lipsa președintelui asociației de proprietari.

Vă rog să citiți cu atenție, am expus o probabilitate și așteptam lămuriri din partea autorului postării.

Cabinet de Avocat-Liviu Voinea a scris:

Pentru utilizatori...,nu adaugati la speta.Este greseala cel mai des intalnita.

Informati-va minimal pe internet,inclusiv pe acest site,care chiar daca se numeste avocatnet are,din pacate,in majoritate persoane total nepregatite care dau raspunsuri ,solutii samd,
si mergeti la un avocat pentru consultanta juridica in regim de confidentialitate.
Sunt mari sanse ca AGA sa fie nelegala si orice a hotarat este anulabil.

robert1958, utilizator