Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune dupa punere in posesie ilegala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune dupa punere in posesie ilegala

Buna ziua, va cer ajutorul in urmatoarea speta, sper eu bine explicata mai jos.
Exista un titlu de proprietate asupra unui teren pe numele a 3 mostenitori (3 frati), sa zicem X, Y, Z.
Este vorba de o reconstituire in baza legii 18, terenul apartinuse autorului lor comun).
X, Y, Z sunt toti decedati si, in titlul de proprietate, ei sunt mentionati ca si proprietari.
X si Y au fiecare mostenitori (nu intru in detalii) iar mostenitorii lui Z sunt 3 la numar (Z1, Z2, Z3).

Apoi exista un proces verbal de punere in posesie a terenului, care NU a fost semnat de catre TOTI mostenitorii lui X, Y si Z, mentionati in titlu, mai precis:
- a fost semnat de toti mostenitorii lui X si respectiv Y (X si Y au fost corect reprezentati)
- nu a fost semnat de toti mostenitorii lui Z. La primarie, s-a prezentat pentru punere in posesie DOAR UNUL dintre cei 3 mostenitori ai lui Z (in speta Z1) si a semnat de punere in posesie in numele tatalui sau Z :
- FARA a avea vreo procura de la ceilalti mostenitori Z2 si Z3,
- FARA a avea certificat de mostenitor al lui Z (Z murise dar nu se facuse succesiunea). Z1 era, sa zicem, doar succesibil in acel moment.
- FARA sa-i informeze cum era corect si pe ceilalti (pe Z2 si Z3).
- Nici primaria se pare ca nu a comunicat catre Z2 si Z3
Si, totusi, s-a realizat punerea in posesie.

Intrebarile ar fi:
1) Este legala aceasta punere in posesie ? Cum poate fi atacata ? Cine trebuia sa verifice ca mostenitorii sunt completi si corect reprezentati?
Ce poate face Z3 care se vede pus in posesie ilegal ?
Cititi mai jos de ce nu ar fi acceptat posesia.

2) Practic acum, dupa multi ani, Z3 afla si de titlul de proprietate, afla si de punerea in posesie si afla ca mostenitorii lui X si Y au deschis actiune in instanta pentru a iesi din indiviziune, pe acest teren, pe care a fost pus in posesie FARA ACORDUL LUI.
In plus, cireasa de pe tort, Z3 stie sigur ca X si Y nu aveau cerere depusa cf. legii 18 ca sa aiba drept la reconstituire (daca e de dovedit, cine ar trebui sa o faca?).
Deci urmasii lui X si Y nu ar avea dreptul la acest teren. Iar locatia terenului nu este cea originala, primaria a dat altceva, desi era disponibila cand Z a depus cererea sa.
Titlul, punerea in posesie si locatia par toate viciate... ce actiuni are de facut Z3?
Multumesc,
cristian2024, utilizator