Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... L-am internat pe tatal meu la un camin de bătrâni ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

L-am internat pe tatal meu la un camin de bătrâni pentru ca ...

L-am internat pe tatal meu la un camin de bătrâni pentru ca nu se mai putea îngriji singur. Am gasit casa un dezastru, face pe el.
Fratele tatalui vrea sa-l scoata de acolo fara acordul meu. Este posibil asa ceva? Multumesc
Da, este foarte posibil, daca n-aveti instituita pentru tatal dvs curatela, sau chiar tutela. Fratele vrea sa-l ia la el acasa sa-l ingrijeasca?
Dapix, utilizator
Nu-l ia la el acasa, il duce inapoi de unde l-am luat eu. Nu am tutela asupra lui. Eu locuiesc in Spania si nu am cum sa vin luna aceasta in Romania. Tata era mult mai bine la camin pentru ca era ingrijit, curatenie, mancare buna, dar vroia acasa. Iar unchiul vrea sa-i treaca o casa de la tara pe numele lui, acesta este motivul pentru care il scoate de la camin de fapt.

Dapix a scris:

Da, este foarte posibil, daca n-aveti instituita pentru tatal dvs curatela, sau chiar tutela. Fratele vrea sa-l ia la el acasa sa-l ingrijeasca?

vorbiti la camin sa nu il lase sa plece, dvs v-ati declarat apartinator. veniti urgent si puneti-l sub interdictie sa nu mai poate semna acte.
Am vorbit la camin, dar au zis ca nu pot sa-i interzica atata timp cat nu are acte ca nu este in mintile lui. O sa trebuiasca sa vin eu sa rezolv. Numai probleme imi face acest unchi de cand l-am bagat acolo. La inceput ma forta pe mine sa merg sa iau procura de la tata sa-i dau casa pe numele lui. Si cand a vazut ca nu-i merge cu mine, s-a gandit sa-l scoată de acolo.

gi-jane2 a scris:

vorbiti la camin sa nu il lase sa plece, dvs v-ati declarat apartinator. veniti urgent si puneti-l sub interdictie sa nu mai poate semna acte.

Contactați un avocat sa deschida un dosar privind tutela speciala sau curatela tatalui dvs astfel încât sa fiți numita tutorele acestuia și sa nu mai poate semna acta decât cu încuviințarea dvs. Nu este nevoie sa fiți acum în tara pentru proces.