Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Respingere asigurare de sănătate din cauza CI ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Respingere asigurare de sănătate din cauza CI provizorie

Salut! Ți se poate refuza cererea pentru asigurare de sănătate pe motiv că ai carte de identitate provizorie?
Am un prieten student internațional, venit anul acesta la studii în România din America, cu ambii părinți români și cetățenie română. Nu a putut să își facă buletin permanent, din cauza domiciliului, dar a primit unul provizoriu, valabil un an (din acela de hârtie). Ulterior, a trimis actele necesare pentru a devenit asigurat medical la CNAS (conform căreia, orice student cu vârsta între 18-26 ani beneficiază de servicii medicale gratuite, în cadrul asigurării medicale), dar a fost respins, pe motiv că avea buletin provizoriu și nu permanent. E normal să se întâmple lucrul acesta? S-a mai confruntat cineva cu problema aceasta? Pe siteul CNAS e menționat doar că e nevoie de o CI valabilă la momentul respectiv (ceea ce el avea), și nu că aceasta trebuie să fie permanentă. De altfel, dacă am înțeles bine, în afară de partea cu ieșitul din țară, buletinul provizoriu are aceeași valoare juridică/legală ca și cel obișnuit.
Mulțumesc în avans pentru ajutor.
uwu_uwu, utilizator