Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine plateste costul scrisorilor recomandate trimise ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine plateste costul scrisorilor recomandate trimise de asociatia de proprietari pentru explicarea listelor de plata?

Buna ziua, presedintele asociatiei continua sa-mi puna pe nota de plata scrisorile recomandate cu care imi raspunde la cereri de lamurire a listelor de plata.

De cele mai multe ori am avut dreptate si s-au corectat sumele. Cererile le depun pe email deoarece nu exista nici o alta cale de comunicare cu asociatia, nu exista telefon disponibil si nu am cum sa merg la sediul asociatiei deoarece sunt de gasit doar o zi pe saptamana. (simt nevoia sa dau aceste detalii pentru a avea sanse mai mari sa primesc raspunsuri la obiect)

Faptul ca imi raspunde prin scrisori recomandate in conditiile in care cererile mele sunt trimise pe email il accept ca fiind mijlocul de comunicare stiut de acest presedinte de asociatie in varsta (cred ca are peste 70 de ani).

Dar nu pot accepta sa-mi puna mie in obligatiile de plata costul acestor scrisori recomandate. Am deja 6 scrisori platite fara sa stiu de ce.
1. Exista baza legala pentru a ma pune pe mine sa platesc aceste scrisori?
2. Pot cere restituirea sumelor si pe ce baza legala?
gev, utilizator
Eu cred că cel care greșește trebuie să plătească!
Președintele a greșit trimițându-i recomandate.
Rolul unui administrator și implicit al președintelui nu este să genereze costuri suplimentare pentru proprietari!
Emailul este gratuit!
Dumneavoastră puteți cere banii înapoi dar dom' președinte se crede Dumnezeu pe pământ și n-o să-i primiți!
Acțiune în instanță pentru suma asta nu cred că se merită, e prea mult timp și nervi de investit în așa ceva.
Poate dacă trebuie recuperată o sumă mare, atunci mergeți în instanță și cereți tot ceea ce credeți că vi se cuvine și, cereți în baza art. 58 ca prejudiciul să fie plătit de președinte.

ART. 58
(2) Pentru neindeplinirea atributiilor ce le revin sau pentru depasirea atributiilor
legale si statutare, presedintele asociatiei de proprietari, membrii comitetului
executiv, respectiv membrii comisiei de cenzori ori, dupa caz, cenzorul raspund
personal sau solidar pentru daunele si prejudiciile cauzate proprietarilor sau tertilor, după caz.

Ar fi o treabă foarte bună pe care ați face-o, poate i-ar mai aduce puțin cu picioarele pe pământ pe unii dintre ei.
Succes!
eugenoctavian1968, utilizator
Legea 196/2018
[ link extern ]

ART.28
(1) Proprietarii din condominiu au dreptul să fie informați în legătură cu toate aspectele ce privesc activitatea asociației, să solicite în scris și să primească copii după orice document al acesteia. Proprietarii care solicită copii după documentele asociației de proprietari vor suporta costul de multiplicare a acestora.
(2) În vederea bunei informări a proprietarilor, asociația de proprietari amplasează la loc vizibil un avizier la care sunt afișate documente, în conformitate cu prevederile prezentei legi.
(3) Proprietarii din condominii au dreptul să primească explicații cu privire la calculul cotei de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari și, după caz, să o conteste în scris în termen de 10 zile de la afișarea listei de plată. Președintele asociației de proprietari este obligat să răspundă, în scris, la contestație în termen de 10 zile de la primirea acesteia.

Presedintele putea foarte bine sa nu raspunda deloc si sa ii ceara intrebarile scrise pe foi.
A fost de treaba si a raspuns scris sau cum a vrut el.

luati vizionati discutii de modificare. legii 196/2018 din camera deputatilor cand abia acum se cere in lege sa se introduca notiunea de email al asociatiei de proprietari.

[ link extern ]
Deci, in concluzie, daca presedintele este "obligat să răspundă, în scris, la contestație în termen de 10 zile de la primirea acesteia." , iar obligatia este prevazuta de legea speciala, 196/2018, prin care chiar el a ajuns in aceasta functie

dvs. considerati ca :
"Presedintele putea foarte bine sa nu raspunda deloc si sa ii ceara intrebarile scrise pe foi." ????????

Care este temeiul legal pe care va bazati ?
Sau este doar o parere, care nu are la baza nici un temei legal ?
Scris momentan inseamna scrisoare pe foi (tiparit sau scris de mana). Ati vazut acolo argumentele .

Cand ai de-a face cu persoane care reclama orice de la locatari asociatie pana la compartimentul primariei fix asa procedezi.

Nu i-a adresat in scris pe foi, putea sa nu ia in considerare mailul sau sa ii spuna sa ii dea scris pe foi.
Putea sa ma reclame oriunde ca a dat pe mail si nu avea castig de cauza nicioadata.
Dupa cum ati vazut presedintele a avut bun simt si a raspuns.
E de ajuns sa citesti istoricul unui utilizator si iti dai seama ce fel de persoana e.
Cand reclami asociatia si doresti anularea tuturor hotararilor si locatarii ca planteaza pomi si te deranjeaza si reclami si compartimentul primariei , si reclami vecinii ca fac pe sefi si mai vrei si acces la corespondenta presedintelui cu institutiile e clar ce ai de facut si cu cine ai de-a face?
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Si mai si ai impresia ca vecinii iti citesc tie scrisorile.
No comment, deci dupa dvs. raspuns scris inseamna "scrisoare pe foi" (ce-o fi asta ! , ca nu am intilnit termenul in limba romana ).
Eu ma opresc aici, dvs. nu dati aproape niciodata argumente, la subiectul de fata sigur.
Am rugamintea sa faceti la fel.
Pe forumul asta nu discutam despre persoane, ci despre temeiuri legale.
latka, utilizator