Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... este legala delegarea unui angajat, fara acordul lui, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

este legala delegarea unui angajat, fara acordul lui, in conditiile ...

este legala delegarea unui angajat, fara acordul lui, in conditiile in care si pierde la salariu?
Delegarea este o măsură obligatorie pentru salariat, a cărei nerespectare poate atrage răspunderea disciplinară a acestuia, inclusiv desfacerea contractului de muncă.

Delegarea este obligatorie pentru salariat pentru prima perioadă de 60 zile pentru care a fost dispusă. Însă, pentru perioada următoare, de până la 60 de zile, este necesar acordul salariatului.

Pe durata delegării, salariatul îşi păstrează funcţia şi toate celelalte drepturi prevăzute în contractul individual de muncă.