Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... este posibil ca fiind consilier local si participand ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

este posibil ca fiind consilier local si participand la sedinte,sa ...

este posibil ca fiind consilier local si participand la sedinte,sa nu iei indemnizatia?
Nu. Indemnizatia este 10% din salariul primarului. Problema este daca ati fost trecut prezent sau nu.
Am fost prezent,insa au motivat ca nu am avut comisie!
Codul administrativ, in articolul 141 spune ca participarea membrilor comisiei la ședințele acesteia este obligatorie. Dacă absențele continuă, fără a fi motivate, președintele comisiei poate propune consiliului local aplicarea sancțiunilor prevăzute la art. 233. Intre sanctiunile acestea cea de la litera g, retragerea indemnizatiei lunare, se poate aplica doar de către consiliul local,prin hotărâre.
Daca considerati ca hotararea este nelegala o puteti ataca in contencios administrativ.
Există proces verbal încheiat în urma ședinței de comisie? S-au emis avize? Există alte documente din care să reiasă că acea ședință de comisie s-a ținut? Dvs. figurați ca fiind prezent? Dacă da, aveți dreptul la indemnizație, dacă nu, nu.
Kyandra, moderator
Eu figurez in 2 comisii,de munca si urbanism insa pe ordinea a celor doua sedinte extraordinare ,proiectele de hotarare erau despre buget asa ca nu era implicata decat comisia economica, Ma gandesc ca mi se putea reduce indemnizatia fiindca nu am facut parte din acea comisie insa pana la a nu primi nimic participand la ambele sedinte extraordinare,mi se pare nefiresc!