Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dacă nu mi se pare corect calculata pensia ce ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dacă nu mi se pare corect calculata pensia ce variante am, deși ...

Dacă nu mi se pare corect calculata pensia ce variante am, deși as dori sa ies la pensie. Pot înceta contractul de munca și da în judecata casa de pensii pentru recalculare, dar asta înseamnă că nu se pune în plata pensia?
Puteti contesta decizia de pensionare la tribunal in termen de 45 zile de la primirea deciziei.
Pensia se pune in plata asa cum a fost calculata de catre CJP, urmand a se face reglementari, daca este cazul, dupa decizia definitiva a instantei.
Puteti inceta c.i.m. , nu are nicio legatura cu contestarea deciziei de pensionare.
Cineva zice ca doar dacă pensia este deja pusa în platavsi cer recalculare în baza unor documente nou la dosar adică cer recalculare, pensia merge înainte și nu se întrerupe din cauza procesului. Dacă atac decizia în 45 de zile de ka emitere pentru ne-luarea în calcul a unor acte deja dwpuse-pensia bu se pune în aplicare și rămân fără venituri pana se definitivează procesul.
Promovarea unei actiuni in instanta pentru recalculare, nu impune si sistarea platii pensiei contestate. Asadar, plata pensiei nu inceteaza.
Cornel Vasile, Consilier juridic