Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua , lucrez intr un post unde exista expunere ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua , lucrez intr un post unde exista expunere la beriliu ...

Buna ziua , lucrez intr un post unde exista expunere la beriliu .Este normal ca angajatorul da nu recunoasca sporul de toxicitate .Multumesc .
depinde de prevederile din c.i.m., ccm aplicabil sau regulamentul intern.
Gasiti aici Fisa tehnica de securitate pentru beriliu: [ link extern ]
Aratati angajatorului, poate nu cunoaste riscurile pentru sanatatea si securitatea lucratorilor.
Legislatia pentru acordarea de sporuri pentru toxicitate o gasiti aici: [ link extern ]
Sporul de toxicitate care se acorda se negociaza prin contractul colectiv de munca si se mentioneaza in ROI al firmei si in contractele individuale de munca ale beneficiarilor/ salariatilor.