Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua. As avea si eu o intrebare. Daca primarul ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua. As avea si eu o intrebare. Daca primarul denumeste ...

Buna ziua. As avea si eu o intrebare. Daca primarul denumeste un viceprimar care nu este ales de catre consiliul local. Care este urmatorul pas. Ma refer ca daca primarul nu doreste ca viceprimar de la partidul la care consiliul local este in majoritate cum se procedeaza?

Va multumesc
Viceprimarul este ales, prin vot secret, cu majoritate absolută, din rândul membrilor consiliului local, la propunerea primarului sau a consilierilor locali.
Cornel Vasile, Consilier juridic