Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. O angajata in data de 20 a lunii aprilie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. O angajata in data de 20 a lunii aprilie are un concediu ...

Buna ziua. O angajata in data de 20 a lunii aprilie are un concediu medical urgenta medico-chirurgicala pana in data de 26.04.2024. In continuare are concediu medical pe cod 13 pana la sfarsitul lunii Aprilie si in continuare. Mentionez ca nu are stagiul de cotizare numai 100 lucrate, urmand cu data de 1 Mai sa aiba 115 zile lucratoare + 7 zile de medica. Intrebarea este: se recupereaza concediul medical incepand cu data de 1 Mai?
Nu se recupereaza nimic.. unde ati citi dvs in legislatie ca un salariat aflat in medical recupereaza programul de munca ?

Nu are stagiu , va fi pontat ca absent motivat fara indemnizatie de plata.
Cornel Vasile, Consilier juridic
In speta de fata cazul seamana mult cu un concediu fara plata.
Nu va primi bani pe zilele absente, dar care sunt motivate medical.